Ramená


Široké plecia patria odpradávna ku symbolom mužskej krásy a silyVždy som si predstavoval vysokého chlapa s mohutnými ramenami – viď S. Reeves. Je to úžasné, už na prvý pohľad! Nebol som k tomu predurčený. Ale bojoval som a myslím, že som to aj vzhľadom k svojej výške postavy dosiahol. Snáď Vás týmto článkom inšpirujem, motivujem, alebo spresním ako cvičiť a čoho sa vyvarovať...

Ilustračné fotoDeltové svaly majú oblý trojuholníkový tvar a široko prekrývajú oblasť ramenného kĺbu. Ich latinský názov musculus deltoideus pripomína grécke písmeno delta. Svalstvo ramien sa upína od tých istých miest ako sa upína sval trapézový, tj. od vonkajšej strany kľúčku, nadpažku a hrebeňa lopatky. Časť kľúčková – je predná, časť nadpažková – bočná, ktorá je veľmi zložito sperená (zložená z veľkého počtu vlákien usporiadaných do tvaru vtáčieho pera) a časť hrebeňová – čiže zadná. Všetky tieto svaly sa upínajú na paprskovite sa zbiehajúcu drsnatinu deltového svalu kosti pažnej.

Deltové svaly pracujú vo viacerých smeroch a sú aj synergistami (pomáhačmi) trapézových svalov.Predpažovanie (a tiež aj rotáciu v ľavo alebo v pravo pri tomto úkone) vykonáva predná časť deltoidov. Inak povedané, na horizontálnej abdukcii (pohyb končatiny od strednej línie tela nabok) sa podieľajú predné deltoidy.

Upažovaniu zas napomáhajú svaly strednej časti (bočná strana) a zapažovaniu svaly zadnej časti ramien (addukcia – priťahovanie – pohyb končatiny smerom k strednej línii tela).

Horná časť trapézových svalov je častým synergistom (pomáha pri pohybe deltových svalov) pri práci prednej a bočnej časti deltového svalu. A práve tieto zostupné „snopce svalov“ rozsiahleho trapézového svalu zdvíhajú rameno.

Kto nie je obdarený širokými kosťami (bol to aj môj prípad), jeho jedinou šancou je vybudovať mohutné deltové svaly. Pozor, ale aj široké plecia bez adekvátneho osvalovenia (vybudovania mohutných svalov) vyzerajú dosť rozpačito aj z laického pohľadu. Veľmi dôležitá je vzájomná prepojenosť medzi veľkosťou deltových svalov a svalov trapézových – najmä v prednom základnom postoji. Prepojenosť medzi deltami a trapézmi musí byť vo vyváženej rovnováhe. Je to základ symetrie a harmónie postavy. Viaceré cviky na rozvoj deltových svalov pôsobia aj na rozvoj hornej časti trapézov a preto sa veľmi často precvičujú v spoločnom programe.

Cviky na ramená môžeme rozdeliť do troch základných skupín – tlakové, pákové a ostatné.

Kontakt

douevenliftbro Márie Medveckej 12, 013 01 Teplička nad Váhom
Slovensko
+421 949 610 003 gether1996@gmail.com